TYT Sınavında Problemlerin Önemi

Bu yazımızda özellikle YKS’nin 1.oturumu  TYT Sınavında Problemlerin önemine değineceğiz.

ilk kez 2018 yılında yapılacak olan YKS 1.oturum TYT sınavında önceki yıllarda yapılan YGS’de olduğu gibi 40 temel matematik sorusu sorulacak.Ancak TYT’de soruların yapısı YGS’den oldukça farklı olacak.

Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

YÖK’ün cevap verdiği sorulardan birinin cevabı bize TYT sorularının tarzı hakkında net bilgiyi veriyor.İşte “TYT’de Türkçe ve Temel Matematik Testlerinde çıkacak sorular, YGS’de çıkan Türkçe ve Matematik sorularının benzeri mi olacaktır?” sorusunu verilen cevap:

Hayır. TYT’de Türkçe ve Temel Matematik testlerindeki sorular, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir.

TYT, Türkçe ve Temel Matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgiyi kullanma ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar.

Türkçe Testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçilecektir.

Bu açıklamalardan çıkabilecek en net sonuç :”Matematikten başarılı olmak için  okuduğunu iyi anlamak gerekiyor.”

Özellikle 10 civarı sorulan problemleri ve mantıksal akıl yürütme sorularının çözülebilmesi için öğrencilerin soruyu hızlı okuyarak doğru çıkarım yapabilmeleri lazım.

Öyle görünüyor ki;bu yıl da problemler YKS 1.oturum TYT’de önemli bir yer tutacak.Bu nedenle TYT sınavına girecek öğrencilerin sınava az bir süre kala problemlerle ilgili bol bol TYT tarzı sorular çözmeleri gerekiyor.

Bunun için yeni sisteme uygun kaynakları iyi araştırmaları gerekiyor.Bazı kaynaklar maalesef YGS tarzından bir türlü sıyrılıp da yeni sisteme uygun sorulara yer veremiyorlar.Biz illa bizim yayını alın demiyoruz.Ancak biz yeni sisteme uygun soruları kısa bir sürede çözerek isabetli bir çalışma yaptıracağımıza rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ve bunun için “Yedi Günde Yeni Nesil Problemler” adıyla sizlerin karşınıza çıktık…

Son yapılan 2018 MSÜ de sorulara benzer sorulara yer vermiş olmamız kendimize olan güveni artırdı.Ve sizlere kendimizi daha kolay izah edebilme şansı verdi.

Aslında problemler sadece TYT için değil,KPSS,DGS ve ALES gibi sınavlar için de oldukça önemli.

Sınava girecek tüm adaylara başarılar diliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir